Rehabilitacja pocovidowa jest niezwykle ważnym elementem procesu rekonwalescencji po przebyciu zakażenia koronawirusem. Choroba COVID-19 bardzo często wywołuje długo utrzymujące się komplikacje, które mogą wystąpić w okresie nawet do 12 miesięcy po zakończeniu leczenia. Powikłania po COVID-19 nie muszą wystąpić od razu po zakończeniu leczenia. W wielu przypadkach ujawniają się dopiero po pewnym czasie.
Im wcześniej rozpocznie się rehabilitację po COVID-19, tym większa jest szansa na powrót do zdrowia w stosunkowo niedługim czasie. Jeśli powikłania po chorobie koronawirusowej obserwowane są tuż po zakończeniu leczenia, to odpowiednim wyjściem będzie możliwie najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji. Lekceważenie powikłań po COVID-19 może spowodować, że z czasem te dolegliwości nie będą się wyciszać, ale zaczną się nasilać i przejdą w formę przewlekłą.
Rehabilitacja po COVID-19 dedykowana jest wszystkim ozdrowieńcom po zakończeniu leczenia choroby COVID-19, którzy nie powrócili do pełnej sprawności sprzed zachorowania. Celem rehabilitacji pocovidowej jest przede wszystkim poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej, zwiększenie sprawności fizycznej oraz wzmocnienie kondycji psychicznej rekonwalescenta.
Podstawą do tego, by rozważać rehabilitację pocovidową, jest zaobserwowanie u siebie powikłań i utrzymujących się dolegliwości po zakończeniu leczenia, takich jak problemy z oddychaniem, duszności, ogólne zmęczenie, brak sił fizycznych, bóle mięśni, niska wydolność oddechowo-krążeniowa, czy też dolegliwości natury psychicznej, jak stany lękowe, obniżony nastrój, stany nerwicowe. Jeśli przeszedłeś zakażenie koronawirusem i obserwujesz u siebie powyższe i podobne objawy, pomyśl o rehabilitacji po COVID-19. Masz dwie możliwości – skorzystanie z prywatnego turnusu rehabilitacyjnego po COVID-19 lub ubieganie się o rehabilitację pocovidową z NFZ.
Rehabilitacja po COVID-19 polega na poddaniu pacjenta zabiegom leczniczym i rehabilitacyjnym, które pomogą mu odzyskać sprawność i poziom funkcjonowania z czasu poprzedzającego zakażenie koronawirusem. Rehabilitacja pocovidowa w dużej mierze opiera się na rehabilitacji pulmonologicznej oraz rehabilitacji ruchowej. Wśród zabiegów stosowanych podczas pobytów zdrowotnych po COVID-19 w sanatoriach i uzdrowiskach główną rolę odgrywa fizjoterapia i balneoterapia, która powinna być prowadzona przez co najmniej dwa tygodnie.
Rehabilitacja pocovidowa polega także na wtórnej profilaktyce zdrowotnej, która obejmuje edukację zdrowotną, w tym psychologiczną. Celem rehabilitacji ozdrowieńców po COVID-19 jest nie tylko przywrócenie sprawności fizycznej, ale także poprawa kondycji psychicznej i nauka, jak o nią dbać na co dzień.
Rekomendowany czas podjęcia rehabilitacji pocovidowej to czas do 12 miesięcy po zakończeniu leczenia – im szybciej się rozpocznie, tym będzie bardziej skuteczny. Najszybciej skorzystasz z prywatnego turnusu dla ozdrowieńców po COVID-19, na który możesz wyjechać niezwłocznie – gdy tylko dokonasz rezerwacji dogodnego terminu w wybranym przez siebie ośrodku. Sprawdź LISTĘ OŚRODKÓW PROWADZĄCYCH REHABILITACJĘ PO COVID-19 w naszym serwisie i wybierz ten, którego oferta najbardziej Ci odpowiada. Skontaktuj się bezpośrednio z wybranym ośrodkiem, aby zarezerwować termin swojego pobytu rehabilitacyjnego po COVID-19. Nie zapomnij dopytać o wszelkie szczegóły i wymogi dla rehabilitacji pocovidowej.
Do roku od daty zakończenia leczenia COVID-19 możesz ubiegać się o objęcie programem rehabilitacji pocovidowej z NFZ . Podstawą do objęcia programem jest uzyskanie skierowania na rehabilitację po COVID-19 od swojego lekarza pierwszego kontaktu (czyli np. lekarz rodzinny – musi to być lekarz z podpisanym kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia). Pamiętaj o tym, że warto rozpocząć rehabilitację możliwie najwcześniej, dlatego zgłoś się do swojego lekarza gdy tylko zaobserwujesz u siebie powikłania po COVID-19.