Miasto znajduje się w województwie łódzkim, położone nad Pilicą i Radońką. Wybudowanie tamy na Pilicy w Smardzewicach spowodowało utworzenie w pobliżu miasta Zalewu Sulejowskiego. Miejscowość należy do najstarszych ośrodków osadniczych nad Pilicą. Po raz pierwszy Sulejów został wymieniony na piśmie w 1145 roku. Książę Kazimierz Sprawiedliwy nadał dobra ziemi sulejowskiej klasztorowi cystersów w 1176 roku. W następnych latach kolejni włady nadawali liczne przywileje cystersom, co umożliwiło klasztorowi zgromadzenie znacznych dóbr i wzbogacenie się. Niestety bogactwo cystersów nie przełożyło się na wzrost znaczenia Sulejowa w regionie. Już w ostatnich latach XIII wieku Sulejów otrzymał prawa miejskie. Głównym źródłem utrzymania i podstawą gospodarki miasta było rolnictwo, handel, eksploatacja lasów oraz wypalanie wapna.
Wiek XVIII przyniósł ze sobą wiele klęsk, które spadły na miasto. Sulejów został znacznie zniszczony w czasie potopu szwedzkiego, dodatkowo w mieście wybuchł ogromny pożar w 1731 roku. Wydarzenia te poskutkowały gwałtownym zahamowaniem rozwoju miasta i w kolejnych latach doszło do znacznego regresu. W wyniku znacznych problemów gospodarczych Sulejów utracił prawa miejskie na lata 1870-1927. Dopiero pod koniec XIX wieku miasto zaczęło się podnosić z kryzysu i ponownie rozkwitać. Wzrost gospodarczy generowało rosnące zapotrzebowanie na materiały budowlane, które miejscowe przedsiębiorstwa wapiennicze i drzewne zaczęły wysyłać do dynamicznie rozwijającej się Łodzi. Pierwszy duży zakład przemysłowy zajmujący się wypalaniem wapna powstał w Sulejowie już na początku XX wieku. Nowe perspektywy handlowe i możliwości dotarcia do nowych rynków zbytu otworzyło doprowadzenie do miejscowości linii kolejowej. Intensywny rozwój miasta został przerwany wybuchem II wojny światowej. Jej skutkiem była utrata ponad 30% liczby mieszkańców oraz znacznej większości zabudowań. Po wojnie miasto powoli wracało do życia i zaczęło się mocno rozwijać w kierunku turystycznym, a obecnie przyciąga gości swoją tajemniczą atmosferą i wyjątkowym urokiem.
Ponieważ Sulejów jest miastem bardzo malowniczym, bardzo chętnie wybierano je na lokalizację plenerów filmowych. Zdjęcia do swoich filmów chętnie kręcił tam Jerzy Hoffman, w Sulejowie powstał m.in. "Pan Wołodyjowski" i "Potop". Kręcono tam sceny do wielu filmów i seriali, powstawały tam m.in. "Wierna Rzeka", "Prywatne śledztwo" czy serial "Naznaczony", w którym zagrał Piotr Adamczyk. Najciekawszym zabytkiem w Sulejowie jest dawne Opactwo Cystersów, w skład którego wchodzą liczne budynki i pozostałości tych, które nie przetrwały próby czasu. Do zespołu klasztornego zalicza się XIII-wieczny kościół pw. św. Tomasza Becketa. Innymi budowlami, które przyciągają uwagę, są: kościół św. Floriana, kaplica pw. Najświętszej Marii Panny oraz pozostałości opactwa Norbertanów. Przez miasto przebiega pieszy Szlak Rekreacyjny Rzeki Pilicy. Sulejów jest pięknym miastem, przyciągającym swoją szczególną aurą. W okolicy warto wybrać się także do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, w którym można w pełni podziwiać piękno lokalnej natury.