Jak działają sanatoria w czasie pandemii koronawirusa? Czy trzeba wykonać test na koronawirusa, aby móc wyjechać do sanatorium? Czy odbywają się wyjazdy do sanatorium z NFZ, sanatorium w ramach prewencji rentowej ZUS oraz rehabilitacja w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS? Czy można wyjechać do sanatorium prywatnie? Gdzie są prowadzone turnusy dla ozdrowieńców? Te i inne pytania dotyczące wyjazdów do sanatorium w czasie epidemii zadają sobie kuracjusze z całej Polski. Sprawdź, co musisz wiedzieć o wyjazdach do sanatorium w czasie pandemii COVID-19.
Nowy reżim sanitarny i obostrzenia rządowe związane z panującą pandemią koronawirusa dotyczą każdej płaszczyzny życia, w tym wyjazdów leczniczych, rehabilitacyjnych i wypoczynkowych. Sanatoria przyjmujące kuracjuszy w czasie epidemii COVID-19 zobowiązane są do przestrzegania zasad bezpieczeństwa mających na celu zmniejszenie ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. W trosce o zdrowie swoich gości i kuracjuszy, wiele ośrodków rehabilitacyjno-wypoczynkowych i sanatoriów decyduje się na wprowadzanie wewnętrznych zasad, które mają zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo.
Co musisz wiedzieć o wyjeździe do sanatorium w czasie pandemii koronawirusa?
Sytuacja zmienia się dynamicznie. Obecnie prowadzone są pobyty w sanatoriach ze skierowaniem, czyli pobyty w sanatoriach z dofinansowaniem NFZ, pobyty w ramach prewencji rentowej ZUS oraz pobyty dla rolników w CRR z KRUS. Możliwe są także pobyty prywatne – pobyty lecznicze i zdrowotne traktowane są inaczej, niż pobyty hotelowe i dotyczą ich inne regulacje. Jeśli chcesz wyjechać do sanatorium prywatnie, sprawdź koniecznie aktualne informacje dotyczące działalności uzdrowisk.
Niezależnie od tego, w jakim trybie chcesz wyjechać do sanatorium, musisz się przygotować na to, że będą obowiązywały nowe procedury. Będą one dotyczyć zarówno korzystania z zabiegów, posiłków, jak i form spędzania czasu. Niezmiennie obowiązują również te zasady, jakie dotyczą innych miejsc publicznych i kontaktu z innymi osobami, czyli zachowanie dystansu, częsta dezynfekcja rąk oraz noszenie maseczki na twarzy. Dodatkowo należy pamiętać o stosowaniu się do poleceń obsługi sanatorium, która dokłada wszelkich starań by zapewnić gościom maksymalną jakość usług w tym trudnym czasie epidemii koronawirusa. W trosce o zdrowie swoje oraz innych osób, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w sanatorium.
Zasady bezpieczeństwa w sanatorium w czasie pandemii
Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem, zarówno pokoje w sanatoriach, jak i baza zabiegowa, wspólna przestrzeń oraz elementy do użytku gości podlegają częstej dezynfekcji. W niektórych ośrodkach obowiązują ścisłe harmonogramy zabiegów, na które trzeba przychodzić o czasie, tak by możliwie organiczać spotkań w bazie zabiegowej i wspólnego oczekiwania na zabiegi. Na zabiegi lecznicze nie należy zabierać ze sobą rzeczy, które nie są absolutnie niezbędne. Liczne ośrodki decydują się ponadto na codzienne mierzenie temperatury kuracjuszom, wykonywane przez specjalnie przeszkolony personel. Ograniczenia i pewne restrykcje pozwalają mimo wszystko zachować wszystkie walory lecznicze pobytu w uzdrowisku, który w żaden sposób nie traci na wartości względem pobytów zdrowotnych prowadzonych przed pandemią.
Zmiany dotyczą także sposobu i trybu wydawania posiłków w sanatorium. Często kuracjusze dzieleni są na więcej mniejszych grup, aby możliwe było zachowanie wymaganego dystansu podczas spożywania posiłków. Zniknęły także szwedzie stoły, a zamiast tego posiłki są serwowane. Również w tym zakresie należy koniecznie wypełniać wskazania obsługi sanatorium, aby cały proces przebiegał sprawnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Ograniczenia liczby osób na stołówkach często dotyczą także innych przestrzeni wspólnych do dyspozycji kuracjuszy, gdzie również wymagane jest unikanie gromadzenia się w grupach kilkuosobowych. Podczas pobytu w sanatorium pamiętajmy, że wszystkie te zasady służą zdrowiu naszemu oraz innych kuracjuszy.
Czy trzeba wykonać test na koronawirusa, aby móc wyjechać do sanatorium?
Aby wyjechać do sanatorium na pobyt zdrowotny, w wielu przypadkach wymagany jest test na obecność koronawirusa. Niektóre sanatoria akceptują także zaświadczenia o szczepieniu lub o przebyciu COVID-19 wcześniej. Sanatoria wymagające aktualnego testu na obecność koronawirusa niejednokrotnie umożliwiają kuracjuszom możliwość wykonania go na miejscu, zaraz po przyjeździe. Trzeba być na to przygotowanym. Wybierając się do konkretnego ośrodka, warto sprawdzić, jakie wymagania ma dane sanatorium w zakresie przyjmowania gości w czasie pandemii koronawirusa. W większości sanatoriów informacje te znajdują się na ich stronach internetowych, udzielane są także telefonicznie przez ośrodek.
Coraz więcej sanatoriów decyduje się na prowadzenie turnusów dla ozdrowieńców - osób, które mają za sobą COVID-19 i chcą wrócić do pełnej sprawności po chorobie. Takie pobyty mają specjalny program rekonwalescencji fizycznej i psychicznej, który umożliwia szybszą i bardziej efektowną regenerację organizmu po przebytej chorobie. Jeśli masz za sobą przejście przez COVID-19, pomyśl o wyjeździe zdrowotnym do sanatorium.
Sanatorium z NFZ
Mnóstwo osób korzystających z leczenia uzdrowiskowego z NFZ ma wiele pytań dotyczących swojego pobytu, możliwości jego realizacji czy też co zrobić z pobytem sanatoryjnym przerwanym z powodu koronawirusa. Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli ich szukasz, sprawdź tutaj: