Jak bronić się przed smogiem

Przyszedł październik a wraz z nim spadek temperatur. Niestety nadal ogromna część domostw ogrzewa swoje mury przestarzałymi piecami grzewczymi, paląc w nich nie zawsze to, co się powinno, co doprowadza to zwiększenia stężenia szkodliwych dla nas substancji w powietrzu.
Jak uchronić się przed szkodliwym działaniem smogu? Najważniejszą zasadą jest unikanie długiego przebywania na dworze w strefach objęty smogiem. Przed wszystkim mamy tu na myśli spacery wzdłuż arterii komunikacyjnych, ale również dotyczy to osiedli, gdzie większość stanowi stare budownictwo z przestarzałymi systemami grzewczymi. Warto też mieć na uwadze, że niewskazane jest uprawianie w tych rejonach sportu. Podczas wysiłku do organizmu dostaje się o wiele więcej szkodliwych substancji, niż przy spokojnym spacerze.
Przebywanie wewnątrz pomieszczeń zamkniętych pomaga ograniczyć negatywny wpływ smogu, nie gwarantuje jednak całkowitego zabezpieczenia przed nim. Dlatego w domach czy miejscach pracy warto stosować sposoby, które choć częściowo zredukują niekorzystny wpływ zanieczyszczeń. Z pomocą przyjdą tu rośliny doniczkowe, szczególnie te z dużymi liśćmi, a także rośliny wytwarzające naturalne olejki eteryczne. Coraz więcej zwolenników zdobywają również nawilżacze i oczyszczacze powietrza.